(0212) 320 76 34
Sosyal Medya Hesaplarımız

Paslanmaz Fittings Çeşitleri

16 Mart 2017
761 kez görüntülendi
Paslanmaz Fittings Çeşitleri

Kep-Kör Tapa (Plug)
Kep ve kör tapanın kullanış amaçları aynıdır. İkisi de kullanılmayacak veya akışkan geçişi istenmeyen, sistem üzerindeki açık noktaları kapatmak amaçlı kullanılır. Sökülüp o noktanın daha sonra kullanılabilir hale gelmesini sağlarlar.

Manşon (Pipe Coupling) – Nipel (Nipple)
İki borunun birbirine eklenmesini sağlayan ek parçadır iç kısmı montajı yapılacak sisteme göre dişli veya dişsiz olabilir. Tesisatta kullanılan borunun çapı büyüdükçe manşon boyu da standart olarak büyümektedir.
İki boruyu veya bağlantı elemanını içlerine girerek bağlantı sağlayan dişi parçalardır. Dıştan pasolu yapıya sahiptirler. Sökülebilmesi için üzerinde altıgen çıkıntı mevcuttur. Parçalar manşonlara içten nipellere dıştan bağlanır.

Çoklu dağıtıcılar (Çoklayıcılar)
Sistem üzerinde akışkanın birden çok boruya bağlantı veren parçalardır. Bir giriş ve çoklu çıkışı vardır.

Hortum uçları (Marpuç)
Bunlar sisten üzerinde boruya bağlanarak sabitlenen parçalardır. Diğer ucuna da plastik veya kauçuk tipte hotrum bağlanır ve hortumun çıkmaması için kademeli yüzeyi vardır.

Kuruva(İstavroz)(Cross)
Dörtlü giriş ve çıkışı vardır. Şekli artı (+) simgesine benzer. Akışkanın yönünün isteğe göre tayin eder.

Kompansatör
Sistem içerisinde ısı sıcaklık ve basınç değişimlerini düzenleyerek sistemin zarar görmesini önleyen körüklü parçadır. Sisteme esneklik sağlar.

Vanalar
Sistem üzerinde akışı azalmak, arttırmak ve kapatmak amaçlı kullanılan elemanlardır.

Kelepçeler
Tesisat üzerinde kullanılan hortumların gevşeyip çıkmasını önleyen sıkıştırma elemanıdır. Ayrıca normal bağlantı elemanlarıyla ara bağlantı verilemeyen sistemlerde kelepçeli TE’ler mevcuttur.

Flanşlar
Daha çok metal ve yüksek basınçlı tesisatlarda iki boruyu birleştirmek amaçlı boruların ucuna kaynatılır. İki boru arasına conta konularak üzerinde bulunan deliklerden cıvata ve somunla birleştirilir

Kamlok(Camlock)
Hortumların ucuna takılarak sürekli söküp takmak için kullanılan elemandır. Kilitli bir sistemdir ve montaj süresini kısaltır. Örnek olarak itfaiye hortumlarının ucundaki bağlantılar verilebilir

Open chat